Akumulator samochodowy można ładować zarówno w aucie, jak i poza jego obszarem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać akumulator na noc do domu i tam go naładować. Jest to wygodniejsze rozwiązanie niż ładowanie go na świeżym powietrzu. Szczególnie często akumulatory ładuje się przed napływającymi falami mrozu. Okres zimowy dla samochodów nie jest korzystny, dlatego własne auta należy na niego odpowiednio przygotować. Do ładowania potrzebny będzie sprawny prostownik, w który kierowcy muszą się wyposażyć.

Jak poprawnie powinno się ładować akumulator?

Poprawne ładowanie akumulatorów samochodowych nie jest trudne. W pierwszej kolejności podłącza się prostownik do akumulatora, a następnie wtyka się wtyczkę do gniazdka i czeka się na to aż się naładuje. Można też ładować akumulator przy pomocy kabli rozruchowych z innego samochodu, wtedy nie trzeba akumulatora zanosić do domu.

Nieostrożne działania mogą w każdym przypadku doprowadzić do wybuchu. Podczas ładowania wytwarza się wodór. Jeśli nie będzie się ładowało akumulatorów z papierosem w ustach wtedy zainteresowanym nie przydarzy się nic złego. Wodór połączony z ogniem da natomiast reakcję wybuchową, dlatego zawsze należy rozsądnie podejść do kwestii ładowania akumulatora. Przed rozpoczęciem całego procesu należy dobrze sprawdzić prostownik, który musi mieć zabezpieczenie na zewnątrz swojej obudowy.

Przy ładowaniu akumulatora za pomocą kabli należy je podłączyć nie do zacisków znajdujących się przy nim, a do metalowego elementu, który łatwo można znaleźć pod maską. Jeśli chce się poprawnie zakończyć cały proces należy unikać:

  • szybkiego ładowania przy zakręconych korkach,
  • pracy z ogniem (z uwagi na pojawiający się wodór),
  • przeładowania baterii.

Widać, że należy dostosować się do kilku podstawowych zasad, a cała czynność zostanie wykonana optymalnie. 

Poprawne odłączenie akumulatora od zasilania

Ważnym etapem prac jest także poprawne odłączenie akumulatora od źródła zasilania. Należy postarać się, aby podczas takiego procesu nie wytworzyły się żadne iskry. W niektórych przypadkach odkręca się też korki, jeśli są one łatwo dostępne. W sytuacji, gdy są czymś przykryte nie trzeba ich odkręcać. W nowoczesnych autach korki mają system odpowietrzania, więc nie trzeba ich zdejmować.

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony https://mobilny-akumulator.pl/.

3 KOMENTARZE

  1. Taka wiedza powinna być przekazywana na kursie prawa jazdy. Niestety uczymy się dużo niepotrzebnych rzeczy a takie podstawy są pomijane. A może to okazać się często bardzo proste i nie będzie wymagało pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here