Kotylion to ozdoba, która dawniej rozdawana była osobom, które brały udział w balu lub dużej, tanecznej zabawie. Aktualnie niektórzy określają nazwą kotyliona również kokardy narodowe, które dawniej przypinali powstańcy, a teraz wszyscy, którzy chcą być wyrazicielami patriotyzmu, miłości i szacunku do Polski. Kotyliony w odróżnieniu od kokard są bardziej rozbudowane, a w ich środku bardzo często umieszcza się ciekawy opis lub odpowiednią ilustrację.
Kiedy nosimy kotylion?
Kotylion przypinamy podczas balów, studniówek, ślubów, różnorodnych imprez, ale współcześnie najczęściej kotyliony przypinamy podczas ważnych świąt państwowych, takich jak 3 maja czy 11 listopada. Wszyscy politycy namawiają Polaków, by podczas ważnych świąt państwowych nosić dumnie biało — czerwony kotylion narodowy. Dziewiątego kwietnia 2014 roku Minister Obrony Narodowej zarządził, by podczas obchodów świąt państwowych obowiązkowo kotyliony przypinali przedstawiciele polskich sił zbrojnych.
Gdzie nosić kotylion?
Kotylion można oczywiście częściej można spotkać przypięte do ubrania na balach czy studniówkach. Bardzo modne są kotyliony studniówkowe na rękę dla kobiety i przypinane dla mężczyzny. Historia kotylionów na balach związana była z tradycją rozdawania kotylionów przed balem i potem szukania dwóch jednakowych, by następnie razem tańczyć zwłaszcza taniec, który nazywał się kotylionem. Bale z kotylionami nazywano balami kotylionowymi. W trakcie przyjęcia weselnego kotyliony nabierają dodatkowego znaczenia, gdyż noszone po lewej stronie oznaczają, że osoba jest panną lub kawalerem, a na pewno osoba wolną, natomiast po prawej oznacza osobę zajętą.
Kotyliony narodowe zawsze nosimy nad sercem po lewej stronie. Jedynym wyjątkiem jest gala orderowa, kiedy to kokardę przypinamy po prawej stronie.