Termometr do mierzenia gorączki to niezbędne wyposażenie każdej apteczki. W dzisiejszych czasach odchodzi się już od szklanych termometrów rtęciowych na rzecz bardziej bezpiecznych termometrów elektrycznych. Obecnie są one standardem w szpitalach i placówkach medycznych, jak i niemalże w każdym domu.
Jak działa i na co zwrócić uwagę kupując termometr bezdotykowy?
Do funkcjonowania termometru wykorzystuje się technologię podczerwieni, która zmniejsza ryzyko wykrywania temperatury innych pobliskich źródeł ciepła. Termometry bezdotykowe, zwane również pirometrami, pozwalają mierzyć temperaturę w sposób bezinwazyjny i bezpieczny. Aby zmierzyć temperaturę, wystarczy tylko skierować termometr na kilka sekund w stronę czoła lub innej części ciała. Dana temperatura wyświetli się nam na termometrze.
Przy zakupie termometru bezdotykowego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze warto sprawdzić, czy termometr posiada odpowiednio długi okres gwarancji. Termometr bezdotykowy dobrej jakości powinien mieć gwarancję na okres 2 lub 3 lat. Warto również zwrócić uwagę na wielofunkcyjność pomiaru posiadaną przez dany termometr. Większość termometrów bezdotykowych powinna pozwolić nam na sprawdzenie nie tylko temperatury ciała, ale również innych powierzchni, takich jak dla przykładu woda w wannie albo mleko dla dziecka. Ponadto istotne jest, aby termometr cechował się dużą pamięcią pomiaru oraz czasem pomiaru temperatury, który najlepiej, gdyby wynosił kilka sekund. Dodatkowo bardzo kluczowa jest również dokładność pomiaru, warto wiedzieć, że standardowa granica błędu w termometrach bezdotykowych powinna wynosić około 2 stopni Celsjusza. Dobry termometr będzie także wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne wyłączanie (co pozwoli zapobiec szybkiemu rozładowaniu baterii), sygnalizowanie za pomocą dźwięku lub podświetlenia zbyt wysokiej temperatury oraz wybór skali, w której podawana będzie temperatura. Pozostałe kwestie, takie jak wygląd,łatwość obsługi lub sposób mierzenia temperatury powinny być indywidualnie rozpatrywane przez klienta, z racji tego, że najczęściej jest to po prostu kwestia zarówno gustu, jak i potrzeb.