czapka zimowa

Czapka zimowa bez cienia wątpliwości jest jednym z ważniejszych dodatków, które warto ubierać w porze jesienno-zimowej. Jednak by mogła nam dobrze służyć i zapewniać ciepło, w trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów.

Czemu warto nosić czapkę zimą?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym czemu w ogóle warto nosić czapkę zimą. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że korzystanie z czapki pozwala na zachowanie odpowiedniej termiki ciała. Brak odpowiedniego nakrycia głowy sprawia, że tracimy minimum 11% ciepła, a dokładając do tego wiatr czy wilgoć będzie to jeszcze więcej. Utrata ciepła wiąże się zaś ze spadkiem wydajności, gorszym samopoczuciem, a także bólem głowy powstałym przez zimno. 

Materiał

Pierwszym z elementów, który trzeba mieć na uwadze jest rodzaj materiału, z jakiego została wykonana czapka. Warto wyróżnić 3 podstawowe surowce wykorzystywane do produkcji czapek:

– Wełna – jest świetnym materiałem sprawdzającym się zimą ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne. Sploty wełny tworzą komory termiczne, dzięki czemu zachowują ciepło. Ponadto czapki wykonane z wełny idealnie separują wilgoć od skóry, dodatkowo wolno nasiąkając.

– Akryl – uznawany za sztuczną wełnę, która to dobrze zatrzymuje ciepło, jednak nieco gorzej niż naturalna wełna. Akryl jest tani w produkcji, jednak ma ograniczoną oddychalność, lecz w ogólnym rozrachunku bardzo dobrze sprawdza się w trakcie zimy.

– Polar – niezwykle ciepły materiał, który bardzo dobrze radzi sobie z wilgocią. To sprawia, że jest częstym wyborem wśród sportowców. Sprawdzi się między innymi w trakcie biegania czy innych aktywności na zewnątrz.

Prawidłowe użytkowanie czapki

Wbrew pozorom o czapkę należy również w odpowiedni sposób dbać, jak i ją nosić. Nie jest to trudne w żaden sposób, ale należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim zakładając czapkę zimową należy mieć ją nad łukami brwiowymi, na wysokości mniej więcej połowy czoła. W zależności od czapki, może posiadać ona różnego rodzaju zapięcia czy wiązania. Warto je wykorzystywać, a nie traktować jedynie jako element ozdobny.

Oprócz korzystania z czapki zimowej, należy pamiętać także o jej regularnym praniu. Wszelkie informacje o temperaturze prania i materiale powinny być umieszczone na metce. Jeśli jednak jest ona wytarta lub z jakiegoś powodu nie będzie tam informacji należy przestrzegać kilku uniwersalnych reguł:

– czapkę trzeba prać po odwróceniu jej na wewnętrzną stronę

– zazwyczaj temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni

– czapkę umieszczamy w siateczce, piorąc na niskich obrotach

– suszymy zewnętrzną stroną, a następnie wygładzamy materiał